Tõstukijuht

Prindi Tõstukijuht
 • Olulised momendid

  • Tõstukijuhtide ülesanne on masinate abil kergendada füüsiliselt keerulist või rasket tööd.
  • Tõstukite juhtimine nõuab head koordinatsiooni, kuulmis- ja nägemismeelt.
  • Tõstukeid juhitakse nüüdisaegse elektroonika ja automaatikaga.
 • Töö iseloom

  Inimesed on leidlikud, mõeldes füüsilise töö kergendamiseks välja igasuguseid abivahendeid, sh tõstukeid. Tõstukeid kasutatakse kõikjal, kus on vaja teisaldada raskeid esemeid (nt kaubaaluseid, konteinereid). Neid juhivad tõstukijuhid. Kauplustes tõstavad nad tõstuki abil pakendid kaubaautodest välja, sõidutavad nad lattu ja asetavad ettenähtud kohale.

  Eriti tihe tõstukiliiklus käib aga suurtes transiidikeskustes – sadamates, lennujaamades, raudteesõlmedes, kus päeva jooksul laaditakse tõstukite abil peale või maha tuhandeid tonne kaupa.

  Lisaks masinate juhtimisele, kaupade peale- ja mahalaadimisele ning kaupade siirdamisele hoiavad tõstukijuhid ka lao korras – kõik kaubad peavad olema paigutatud õigesse kohta.

  Ehkki tõstukid on väga hea manööverdusvõimega, võib ette tulla ka käsitsitööd, näiteks pakkide nihutamist, mis vahel on füüsiliselt küllalt raske.

 • Töökeskkond

  Tõstukijuhid töötavad nii sise- kui ka välistingimustes.Töö nõuab füüsilist vastupidavust. Kauba sisse- ja väljavedamisel tuleb arvestada temperatuurimuutuste ja tuuletõmbega. Tööaeg sõltub töökohast. Mõnel pool on tööaeg kella 8–17, kuid palju on ka vahetustega tööd, nt kaubavedu varastel hommikutundidel. Transiidikeskustes töötatakse ööpäev läbi.

  Tõstukijuhi põhitöövahend on tõstuk. Kasutatakse veel teleskoop- ja hüdrotõstukeid, kahvel- ja käärtõstukeid, kopaga ja palgi-, rulli- või konteinerihaaratsiga laadureid, kärusid jne. Mõni tõstuk võib olla üpris suur – nt saematerjale ladustatakse 3,5-tonniste diiseltõstukitega. Tõstukmasinate suure valiku tingivad kaupade, esemete ja tööprotsesside erinevused.

  Tõstukijuhid kannavad töörõivaid, kaitsekiivrit ja suure müra puhul ka kõrvaklappe. Paljudes ettevõtetes või suurtel territooriumidel kasutatakse omavaheliseks suhtlemiseks ja koostöö koordineerimiseks raadiosaatjat või telefoni.

 • Teadmised, oskused ja eeldused

  Tõstukijuht peab tundma juhitava masina ehitust, otstarvet ja tööpõhimõtteid ning järgima selle kasutusjuhendit. Ta peab valdama töödeldava materjali ohutu töötlemise võtteid. Vajalik on troppimisoskus. Tarvilikud erioskused olenevad juhitava masina tüübist, töökohast ja töö spetsiifikast – kuidas näiteks töötada kahveltõstuki, kopa, palgi-, rulli- või konteinerihaaratsiga, milline on laadurite, virnastajate, kärude ehitus, kasutamine ja hooldamine, laadimistööde kord jne.

  Tõstukijuhiamet eeldab loogilist mõtlemist, head silmamälu, koordinatsiooni ja kõrguse talumist. Et tegemist on meeskonnatööga, on vajalik vastutustunne ja kootöövalmidus, täpsus ja korrektsus.

 • Haridus ja väljaõpe

  Tõstukijuhile vajalik väljaõpe ja tunnistus saadakse kursuste läbimisel. Kursuste teoreetilist osa õpitakse üldjuhul 3–7 päeva; kuni 10-päevane tööpraktika tehakse tavaliselt oma ettevõttes.

  Tõstukijuhtide paaripäevaseid välja- ja täiendusõppekursusi korraldavad mitmed kutsekoolid.
  Otsi sobivat kooli kutsehariduse andmebaasist.

 • Töövõimalused

  Tõstukijuhid töötavad kaubajaamades, sadamates, ladudes, tehastes ja teistes kohtades, kus tehakse tõstetöid. Suuremates kaubatransiidikeskustes on oma tõstukmasinapark koos väljaõppinud juhtidega. Et ehituses, veonduses ja kaubanduses kasutatakse üha enam masinate abi, siis on ka tõstukijuhile töö kindlustatud.

 • Sissetulek, soodustused

  Tõstukijuhtide kuutöötasu oleneb töökohast. Tööandjad pakuvad soodustusena tasuta transporti tööle ja tagasi, sooja lõunat ning väljaõppevõimalusi. Enamasti annavad firmad ka töörõivastuse ja isiklikud kaitsevahendid (kõrvaklapid, kiivri).

 • Lisateave

  Kirjeldust on uuendatud 2012. a koostöös E-Katedraal Koolituskeskusega.

 • Lähedased ametid

  Kraanajuht

  Veoautojuht. Veoautojuhid veavad veoseid sihtkohta – võtavad lähtekohast kauba auto peale ja toimetavad selle edasi lattu või viivad laevale, lennukile, rongile või otse kliendile. Töö nõuab otsustusvõimet, täpsust, ...

  Loe täpsemalt »

  Ekskavaatorijuht

  Buldooserijuht

  Liikurmasinate juht