Täiendmeditsiini ja loodusravi terapeudid

Prindi
 • Olulised momendid

  • Loodusravi terapeut kasutab raviks käelisi võtteid ja loodusaineid.
  • Loodusravi terapeudid teevad üha rohkem koostööd arstidega.
 • Töö iseloom

  Täiendmeditsiini ja loodusravi terapeudi eesmärk on aidata inimestel saavutada parim elukvaliteet. Elukvaliteet paraneb koos muutustega terviseseisundis, mõtteviisis, elustiilis ja tegevuses. Täiendmeditsiini ja loodusravi terapeut käsitleb klienti ainulaadse indiviidina, kelle keha, tunded ja mõtted moodustavad lahutamatu terviku. Tema töö põhirõhk on tihti terviseprobleemide ennetamisel. Koostöös kliendiga aitab ta leida heaolu languse põhjused ja teha muudatusi, mis aitavad uuesti leida sisemist tasakaalu, tagades sel moel tervise paranemise ja elukvaliteedi tõusu. Ta täiendab oma oskusi pidevalt ja vajaduse korral soovitab kliendil pöörduda mõne teise spetsialisti poole.

  Enam levinud ametinimetused loodusravis:

  aroomterapeut, Eesti loodusterapeut, ennetus- ja täiendmeditsiini spetsialist, Hiina loodusterapeut, holistiline regressiooniterapeut, homöopaat, refleksoloog, shiatsu-terapeut, Tai loodusterapeut, Tiibeti loodusterapeut.

  Aroomteraapia on meetod, kus kasutatakse aromaatsete taimede ürtidest, lehtedest, juurtest, seemnetest või ka puidust ja vahadest ekstraheeritud eeterlikke õlisid ning õlirikaste taimede külmpressimisel saadud baasõlide segu. Aroomteraapia aktiveerib organismi valmidust võidelda tõvestavate viiruste ja bakteritega. Aroomteraapiaga saab leevendada ja ära hoida stressist või vääratest elutavadest põhjustatud tervisehäireid. Aroomteraapiat kasutatakse ka inimese tundemaailma tasakaalustamiseks, füsioloogiliste häirete ennetamiseks ja nendest taastumiseks. Aroomterapeut on spetsialist, kes tunneb kasutatavate õlide näidustusi ja

  vastunäidustusi konkreetsele kliendile, valdab aroomteraapilist massaažitehnikat ning oskab nõustada klienti teistes aroomteraapilistes kasutusvõimalustes ja vajadustes, et saavutada parim tervistav tulemus. Aroomteraapiat rakendatakse lisaks nahahoolduses, veeprotseduuridel (vannid, mähised, saunad, inhalatsioon jne) ja ruumide lõhnastamisel.

  Eesti loodusteraapia on eestlaste (maarahva) pärimusel põhinev looduslik raviviis, mis on kohandatud tänapäeva oludele. Eesti loodusterapeut nõustab pärimusliku elulaadi ja eluviiside vallas. Eesti loodusterapeut kasutab oma töös mitmesuguseid loodusraviviise: taime-, sauna-, kupu-, kaani-, mesilas-, heli- ja sõna- (regilaul, loits) ja veeravi, ravi tervistavate harjutustega, soonetasumine (massaaž) jms. Ta võib ravida ka saunas või iidsetes looduslikes pühapaikades (hiied, raviallikad). Oma töös võib Eesti loodusterapeut kasutada kompresse, salve, ürdivanne, soola, savi, taruvaiku, kopranõret vms vahendeid. Ennetustegevuses ja ravis kasutab ta ökoloogilist mõtteviisi, ka astroloogiat, veesoonte paiknemist (vitsa või pendlit), paastu või toitumisravi, tervistavaid harjutusi ning iluprotseduure (kasutades selleks arhailisi ja/või kodumaa saadusi).

  Hiina traditsiooniline meditsiin on iidne teadmiste kogum elustiili korrastamiseks, terviseprobleemide ennetamiseks ja ravimiseks. Hiina loodusterapeut on spetsialist, kes kasutab traditsioonilisi Hiina teadmisi selleks, et toetada inimese enda võimet kohaneda keskkonnamuutuste ja -mõjudega. Hiina loodusterapeut valmistab ette töökeskkonna, loob lõdvestust soodustava ümbruse ja õhkkonna. Ta kasutab erialast diagnostikat (keel, pulss), saades teavet organsüsteemide seisukorra kohta, ning seejärel annab nõu elustiili muutmiseks (nt toitumine) ja vajaduse korral teeb mitmesuguseid organismi tasakaalustavaid toiminguid. Ta mõjutab spetsiaalseid resoneerivaid (aku)punkte ja energiakanaleid (meridiaane) ning kasutab selliseid meetodeid nagu punktmassaaž, massaaž, Qi Gong (hingamis- ja liikumisharjutused) ja moksibustsioon (soojendamine).

  Homöopaatia (alusepanija on saksa arst Samuel Hahnemann, kes avaldas 1796. aastal uue teraapiaviisi põhimõtted) tähendab kreeka keeles „sarnane kannatus“. Seega sarnane impulss, mis on terviseprobleeme põhjustanud, saab olla ka tervendaja. Selliste ideede aluseks on arusaam, et organismil on endal suund sisemisele tasakaalule ning inimese tervendamiseks piisab impulsi andmisest organismi enda tervendavatele jõududele. Homöopaadi tööülesanded on kliendi loo kuulamine ning selle alusel õige homöopaatilise aine määramine, kliendi reaktsioonide jälgimine ja vajaduse korral uue kliendiloo kuulamine. Oma töös juhindub homöopaat Organoni, Repertooriumidesse ja Materia Medicatesse kogutud teabest ning kasutab klassikalisel meetodil valmistatud homöopaatilisi raviaineid, mis on mineraalse, taimse või loomse päritoluga.

  Holistilise regressiooni terapeudi töö eesmärk on toetada klienti tema psüühilise ning selle kaudu ka füüsilise ja sotsiaalse heaoluseisundi saavutamisel. Teraapia aluseks on põhjuse ja tagajärje seoste uurimine ning selgitamine. Terapeut lähtub oma töös kliendi eesmärgist ja teraapia käigus selgunud teabest. Ta aitab kliendil leida ja teadvustada probleemide põhjuseks olevaid sisekonflikte ning neid lahendada käitumuslikul, emotsionaalsel, füüsilisel, mentaalsel ja suhete tasandil. Terapeut juhendab klienti teraapiaprotsessis saadud uue teabe ellulõimimisel ja terviklikkuse poole liikumisel. Terapeudi fookus on positiivsel, ta toetab klienti potentsiaali teadvustamisel ja julgustab teda oma vahendeid kasutama. Holistiline regressiooniterapeut lähtub teraapias põhimõttest, et klient on võrdne koostööpartner ning tema omavastutus on muutuste ja tervenemise alus. Iga klient on ainulaadne ja terapeut valib temale sobiva vaatenurga ja töövõtted. Oma töös järgib terapeut eetikakoodeksit.

  Refleksoloogia meetod põhineb avastusel, et organism peegeldab teavet organite seisundi kohta kehapinnal asuvatesse kindlatesse tsoonidesse. Refleksoloogi töö seisneb käelise tegevuse kaudu nende tsoonide masseerimises. Töö eesmärk on organismi eneseregulatsiooni funktsioone tugevdada, tervisehäireid ennetada ja tasakaalustada. Töö tulemusena käivitub organismi puhastumine jääkainetest, suureneb keha vastupanuvõime infektsioonidele ning kasvab stressitaluvus. Refleksoloogi põhilised tööülesanded on töökoha ettevalmistamine, kliendiloo kogumine, tsoonide masseerimine ja pidev kliendi reaktsioonide jälgimine. Kuna iga klient on erinev, valib refleksoloog iga kord ainulaadse, ainult sellele kliendile vastava ja sobiva massaažijärjekorra ning töövõtted.

  Shiatsu (ee ’sõrmevajutus’) kui Jaapani ühe tuntuma teraapia alged on pärit samadest allikatest, kust pärineb ka Hiina traditsiooniline meditsiin. Nende arusaamade kohaselt võib inimkeha vaadelda kui võrgustikku meridiaanidest, läbi mille voolab eluenergia (ki, ka qi või chi). Kui eluenergia vool läbi meridiaanide on sujuv, on inimene terve. Kui voolu takistatakse, siis inimene haigestub. Ida meditsiini kohaselt on suur osa terviseprobleemidest põhjustatud lahendamata probleemidest tulenevast stressist, mille käigus on ki-vool organismi mõnes osas häiritud, takerdunud ja organismi funktsioonid tuhmunud. Selle tulemusena energia kuhjub ühte kohta, shiatsu eesmärk on blokeerunud energia taas liikuma panna.

  Shiatsu loodusterapeut tunnetab organismi olukorda ja energia liikumist käte abil ning teeb pehmeid vajutusi ja venitusi piki meridiaane, kehapinnal asuvaid liine. Shiatsu-teraapia aitab ravida paljusid terviseprobleeme, nagu stress, kurnatus, unetus, ainevahetushäired, selja-, kaela- ja peavalu, liigeseprobleemid jpm. Shiatsu’t kirjeldatakse ka tähelepaneliku puudutuse kunstina. Teda on kirjeldatud erilise sisemise austava hoiaku ja tähelepanuna kliendi suhtes. Shiatsu-teraapia toimub meditatiivses lõõgastavas õhkkonnas, mis võimaldab avatud kontakti kliendi ja terapeudi vahel.

  Tai loodusteraapia on tailaste iidne traditsiooniline meditsiin, mis on üle 4000 aasta vana ja kasutusel (ning pideval täiustamisel) tänapäevani. Algul koosnes see ravitsemisest, sünnitusabist, luude-liigeste korrigeerimisest ja massaažist. Kuigi siiani on kasutusel kõik valdkonnad, on kõige tuntum Nuad Bo-Rarn (iidne Tai massaaž). Massaažidest kasutatakse lisaks Tai jala-, õli- ja kätemassaaži, massaaži kuumade taimepallidega ning palju spaamassaaže. Ravitsemistest kasutatakse enim toitumis-, kõhu- ja taimeravi, Tok Sen’i, Yamkhani. Tai loodusterapeut on spetsialist, kes kasutab Tai rahvameditsiini teadmisi ja oskusi selleks, et toetada inimese enda võimet ennetada haigestumist ja stressi ning viia organism tasakaalu.

  Tai loodusterapeut valmistab ette töökeskkonna, loob lõdvestust soodustava ümbruse ja õhkkonna, kasutab erialast diagnostikat (nt energialiinide ja tsoonide pinge). Ta teeb organismi tasakaalustavaid toiminguid või massaaži. Nuad Bo-Rarni massaažis kasutatakse käsi, jalgu, küünarvarsi ja põlvi, et venitada klienti joogavõimlemise moodi ning teha samal ajal spetsiaalset ravimassaaži energialiinidele (sarnased Hiina meridiaanide ja ajurveda nadidega) ja energiapunktidele. Nuad Bo-Rarni massaaži teraapia osa käsitleb kümmet eluenergia kanalit sen sib’i, milles ringleb eluenergia lom pran. Sellise tegevuse abil tekib tasakaalustumine energialiinides ning lihaste ja kõõluste verevarustuses, vere- ja lümfiringe paranemine, mõjutused neurohumoraalsel tasandil, lõõgastumine ja organismi tasakaalustumine.

  Tiibeti traditsiooniline meditsiin (TTM) on üks vanimaid katkematu järjepidevusena praktiseeritavaid meditsiinisüsteeme maailmas, mille vanus on u 3900 aastat. Tegemist on Tiibetist alguse saanud meditsiinisüsteemiga, millel on ainulaadne omapära.

 • Töökeskkond

  Täiendmeditsiini ja loodusravi terapeut töötab eraettevõtluses ja/või tervise- ja taastusravikeskustes. Loodusravispetsialisti tööaeg on paindlik ja jaguneb tööks klientidega, iseseisvaks tööks, koostööks teiste spetsialistidega ning enesetäiendamiseks.

  Täiendmeditsiini ja loodusravi terapeudi tööriistad on teraapias kasutatavad vahendid (nt õlid, ravimtaimed, padi, massaažilaud jt).

  Kabinet peab olema puhas, piisava valgustuse ja vajaliku temperatuuriga, õhutatud ning mõjuma lõdvestust soodustavalt. Tähtis on ka puhas tööriietus.

 • Teadmised, oskused, isikuomadused

  Täiendmeditsiini ja loodusravi terapeudid on mitmekülgsete teadmistega inimesed. Nad on kursis Idamaade filosoofia, meditsiini ning ka läänemaailma ja Eesti meditsiini-, tervishoiu- ja keskkonnaoludega, terviseedendusega.

  Põhioskused hõlmavad teadmisi inimese anatoomiast, füsioloogiast, haigustest, toitumisviisidest ja ravimeetoditest. Psühholoogiateadmised aitavad paremini kontakti luua abivajajatega, suhelda kolleegide ja arstidega. Vajalik on terminoloogia ja võõrkeelte tundmine – suur osa kirjandusest ja ka paljud koolitused on võõrkeelsed. Kuna enamik ravijaid on eraettevõtjad, peavad nad tundma ka töövaldkonnaga seotud õigusakte.

  Täiendmeditsiini ja loodusravi alal töötajate põhi- ja eriteadmised on seotud spetsialiseerumisega. Näiteks homöopaadid tunnevad homöopaatiliste ainete valmistamise aluseid ja õpetust – taimede, loomade ja mineraalide ainepilte.

  Vajalikud isikuomadused on usaldusväärsus, sallivus, empaatia-, analüüsi- ja koostöövõime, loovus ja paindlikkus, pingetaluvus, asjatundlikkus.

  Loodusraviterapeutide töö on vastutusrikas. Nad tegelevad inimeste tervisega. See eeldab neilt head suhtlemisoskust, konfidentsiaalsust, sallivust ja pühendumust. Eelkõige peab olema soov inimesi aidata.

  Kutsestandardid on kehtestatud või kehtestamisel järgmistele loodusraviterapeutidele:

  Homöopaat

  Refleksoloog

  Tai loodusterapeut

  Hiina loodusterapeut

  Täiendmeditsiini ja loodusravi terapeut

  Aroomterapeut

  Refleksoloog

  Tiibeti loodusterapeut

  Shiatsu terapeut

  Holistiline regressiooniterapeut

  Üldjuhul on kutse taotlemisel nõutav keskharidus ja erialakoolituse läbimine.

 • Haridus ja väljaõpe

  Tavaliselt on täiendmeditsiini ja loodusravi terapeudil keskharidus ning erialane (täiendmeditsiini ja loodusravi alane) väljaõpe, soovitatavalt kõrgharidus.

  Loodusravi terapeutide levik on olnud aktiivne viimased kümme aastat, kuid riiklikes õppeasutustes veel loodusravi terapeudiks õppida ei saa.

  Õpe toimub Haridus- ja Teadusministeeriumi koolitusloaga erakoolides:

  Krautmani Massaaži- ja Loodusteraapiate Koolis saab õppida Eesti, Tai, Hiina loodusterapeudiks, aroomterapeudiks, refleksoloogiks ja massööriks (spetsialiseerumisega lastemassööriks, spordimassööriks või massaažiterapeudiks).

  Annely Sootsi Tervisekoolis saab õppida toitumisterapeudiks.

  Sternum OÜ-s võib õppida refleksoloogiks ja homöopaadiks.

  Tiibeti Traditsioonilise Meditsiini Akadeemias saab õppida Tiibeti meditsiini.

  Holistilise Teraapia Instituudis on võimalik õppida holistilise regressiooni terapeudiks.

  Loodusteraapiakursusi saab võtta ka välismaa (üli)koolides või Eestis korraldatavatel lühikursustel, kus õpetajateks kutsutakse kogenud lektoreid ja spetsialiste. Loodusteraapiat saab õppida ka pikaaegsel kutseõppel. Eesti Vabariigis väljastab kutset vaid Eesti Kutsekoda, ükski kool ega erialaliit seda teha ei saa. Koolid saavad koolitada õpilasi kutseeksamiks. Loodusteraapiate kutseeksameid korraldab Eesti Loodusteraapiate nõukogu.

  Loodusteraapiate praktiseerimisest huvitatud noored peaksid üldhariduskoolis pöörama tähelepanu psühholoogia, anatoomia, bioloogia, võõrkeelte õppimisele.

 • Töövõimalused

  Loodusterapeudid töötavad tervise- ja taastusravikeskustes. Eestis on üle 50 sanatooriumi, tervisekeskuse ja spaa, kus töötavad massöörid ja loodusterapeudid.

  Kõige rohkem töötab loodusterapeute ja massööre siiski füüsilisest isikust ettevõtjana või erakliinikutes.

 • Sissetulek, soodustused

  Loodusraviterapeudi palk oleneb klientide arvust – praegu on veel kõik teenused klientidele tasulised.

 • Lisateave

  Eesti Loodusteraapiate Nõukoda on Eesti loodusterapeute, nende ühendusi ja liite koondav katusorganisatsioon.

  Eesti Aroomteraapia Ühing koondab aroomterapeute.

  MTÜ Eesti Refleksoloogid vahendab infot tegutsevate refleksoloogide ja eriala kohta.

  Holistilise Teraapia Eesti Selts ühendab holistilise teraapia alal tegutsevaid isikuid, et arendada holistilise teraapia meetodit ning sellealast haridust.

  Teraapia.com veebilehelt leiad palju teavet loodusravimeetodite kohta. Lisaks on igal alal oma organisatsioon.

  Loodusraviga seotud kutsestandardid.

  Kutsealakirjeldust on uuendatud 2012. a koostöös Eesti Loodusteraapiate Nõukoja spetsialistidega. Konsultant Alar Krautman.

 • Lähedased ametid

  Füsioterapeut. Füsioterapeudid aitavad inimestel taastada, arendada ja/või säilitada töö- ja tegevusvõimet ning seeläbi osalemist tavapärases elus. Füsioteraapia tegemiseks on tänapäeval kasutusel palju erinevaid tehnika...

  Loe täpsemalt »

  Massöör. Massöör on tervishoiutöötaja, kes kasutab kliendi füüsilise ja vaimse suutlikkuse tõstmiseks, tervisehäirete ennetamiseks, organismi üldise vastupanuvõime tugevdamiseks ning hea enesetunde saavutamiseks massaaži...

  Loe täpsemalt »

  Kiropraktik