Sündmusfotograaf

Prindi
 • Olulised momendid

  • Sündmusfotograaf jäädvustab kunstiportreesid ja rühma- või lihtsaid passipilte.
  • Sündmusfotograaf peab olema valmis pildistama kõikjal: õues, siseruumides ja ka stuudios.
  • Sündmusfotograafi töö eeldab väga head suhtlemisoskust, et luua kliendiga pildistamisel vaba ja meeldiv õhkkond.
 • Töö iseloom

  Sündmusfotograaf pildistab inimesi üksikult või grupis, pakkudes teenuseid passipildist kunstiportree ja rühmapildini. Selliseid pilte jäädvustatakse stuudios, looduses või kliendile meelepärases siseruumis, näiteks kodus. Sageli pildistab sündmusfotograaf näiteks üritusi, olgu selleks pulmad, sünnipäev või muud sündmused.

  Tavaliselt on selline pildistamine kavandatud ning klient on läbi mõelnud, milliste riiete ja/või aksessuaaridega ta pildile jääda soovib. Tänapäeval on väga populaarne jäädvustada kunstiliselt ja kaunilt naise raseduse aeg või sündinud lapse beebiiga. Veel tehakse palju meeleolukaid pilte üksinda või sõprade, kallima ja perega. Stuudiotes on tavaliselt olemas hulk esemeid, millega saab pilte põnevamaks muuta.

  Sündmusfotograaf pakub tavaliselt lisateenusena võimalust tellida jõulukaarte, peo- ja pulmakutseid, tänukaarte, albumeid või pildiraamatuid, et tehtud pildid ühel või teisel moel ka ilmutatud kujul kliendile jääksid.

  Ilmeka portree loomisel on eriti tähtis osa valgustusel. Kvaliteetse foto tegemiseks kasutab fotograaf enamasti mitut valgusallikat, et kõik soovitud detailid modelli juures esile tuua. Kõige parem on pildistada stuudios, sest seal saab fotograaf kogu valguse ise luua.

 • Töökeskkond

  Sündmusfotograafi töövahendid on fotokaamera ning mitmesugused lisaseadmed – statiivid, välklambid, stuudiovalgustid, filtrid, makroseadmed jms. Tänapäeval on tavapärase fototehnika kõrval tähtsal kohal ka arvuti ja erialased arvutiprogrammid. Loomulikult on väga vajalik oskus tehnikat ka tulemuslikult kasutada.

  Sündmusfotograafid töötavad tavaliselt stuudios, kuid pildistamas tuleb käia ka klientide juures. Sageli kutsutakse fotograafe jäädvustama pidulikke sündmusi, nt pulmad, sünnipäevad, koolilõpetamised, mis tähendab, et töötama peab ka õhtuti ja nädalavahetustel.

  Otseselt pildistamiseks kulub enamikul fotograafidel ainult väike osa tööajast. Kõige suurem osa kulub arvutis piltide töötlemiseks, mis tähendab, et fotograafi töös langeb suur koormus silmadele.

 • Teadmised, oskused ja eeldused

  Fotograafi töö eeldab:

  • erialateadmisi fotograafiast;
  • oskust kasutada fotograafiaga seotud tehnikat;
  • kompositsioonitunnetust;
  • head suhtlemisoskust;
  • loovust;
  • püsivust piltide töötlemisel.

  Fotograafi töös on väga vajalik oskus avatult ja sõbralikult suhelda, sest tihti peab fotograaf jäädvustama tavainimesi, kes professionaalse pildistamisega varem kokku puutunud ei ole ning ennast modelli rollis väga kindlalt ei tunne. Et kliendile jääks pildistamisest positiivne kogemus, siis fotograafi närvilisus ja kriitiline meel selle tööga kokku ei sobi. Positiivne suhtumine tagab tavaliselt edu ja alati jääb võimalus, et rahule jäänud klient soovitab sõbralegi head teenust.

 • Haridus ja väljaõpe

  Otsi sobivat kooli kutsehariduse andmebaasist ja kõrgkoolide õppekavade andmebaasist.

  Täiendusõpet ja ettevalmistuskursusi noortele korraldab Tartu Kõrgema Kunstikooli täienduskoolituskeskus.

  Koolinoortel, kellele pakub huvi tulevikus töötada fotograafia erialal, tuleb üldhariduskoolis suuremat tähelepanu pöörata kunstiõpetusele, arvutiõpetusele, pilditöötlusele, pildistamisele looduses, linnas ja inimeste keskel.

 • Töövõimalused

  Portreefotograaf töötab üldjuhul ettevõtja või vabakutselisena. Palgatööna teevad seda tööd väga vähesed.

  Konkurents on alg- ja kesktasemel üsna suur, kuid pikaajalise kogemusega tippfotograafe ei ole kuigi palju.

  Fotograafi edu tagab kvaliteetne pilt ja oskus kliendiga suhelda, mistõttu saab fotograaf enda edu väga palju ise määrata.

 • Sissetulek, soodustused

  Fotograafi parema sissetuleku tagavad hea enesereklaam, töökogemus ja maine. Ettevõtjana tegutseva fotograafi sissetulek oleneb tehtud töödest, projekti suurusest ja oskusest majandada.

  Tippfotograafi töö on küllaltki kõrgesti hinnatud ja tasustatud, kuid selleni jõutakse kogemuste teel.

 • Lisateave

  Eesti Fotograafide Liit ühendab elukutselisi fotograafe.

  Fotograafiateavet leiad:

  Eesti Foto koduleheküljelt.

  Kirjeldust on uuendatud 2012. a koostöös Eesti Foto-ga.

   

 • Lähedased ametid

  Filmioperaator

  Videooperaator

  Fotoajakirjanik. Fotoajakirjanik jäädvustab huvitavaid inimesi, kohti ja sündmusi ajalehtede, ajakirjade ning uudiste portaalide tarvis. Fotoajakirjaniku tööd näevad väga paljud ajakirjanduse ja muu meedia jälgijad. Fotoajakirjaniku tö...

  Loe täpsemalt »

  Kunstnik. Kunstnikud (skulptorid, maalikunstnikud jt) loovad kunstiteoseid. Kunstnikuks saamiseks peab ennekõike olema kunstiannet. Ainuüksi andest jääb aga väheseks, lisaks tuleb palju õppida ja pidevalt tööd teha. Vabakutselise...

  Loe täpsemalt »

  Teleoperaator. Teleoperaatori töö on osa meeskonnatööst. Teleoperaatorilt oodatakse loomingulisust, kompositsioonitaju, aga ka head füüsilist vormi. Töövilumus saavutatakse tavaliselt aastatega praktilise töö abil.

  Loe täpsemalt »