Paberivabriku operaator

Prindi
 • Olulised momendid

  • Paberivabriku operaator juhib protsessi, milles märjast tselluloosist ja puitmassist valmib seadmete abil paber.
  • Operaatori tähtsaim tööülesanne on juhtida ja jälgida paberitootmismasinate tööd.
  • Töökeskkond on vibratsiooni- ja mürarohke.
  • Töö eeldab head tervist, kohanemisvõimet, füüsilise koormuse ja kuumuse talumist.
 • Töö iseloom

  Paberivabriku operaator juhib ja jälgib tselluloosist ning puitmassist paberit, kartongi ja lehttselluloosi valmistavate masinate ning seadmete tööd.

  Paberivabriku töö saab jaotada kolme etappi, millest paberivabriku operaator juhib II etappi.

  1. Kõigepealt tehakse valmis tselluloos ja puitmass.
  2. Tselluloosist ja puitmassist tehakse paberit, pappi ja kartongi.
  3. Paberist ja papist tehakse valmis vihikud, karbid ja muud paberitooted.

  Tselluloos on paberitootmise tooraine, mida saadakse puidust keetmise, kemikaalidega töötlemise ja pleegitamise teel. Olenevalt tööprotsessist toodetakse puhast või pooltselluloosi. Pooltselluloos sisaldab peale tselluloosi üsna palju muid keemilisi komponente.

  Enamasti elektroonselt juhitavad masinad vormivad märjast puitmassist paberikanga, mida tuleb kuivatada, rulli kerida, formaati lõigata ja uuesti kerida.

  Operaatorid juhivad ja jälgivad paberi immutamiseks ning segudega katmiseks kasutatavate masinate tööd. Eraldi seadmed on paberipinna viimistlemiseks ja läike andmiseks. Masinate seadistamine vajadust mööda, sh nende käivitamine ja töörütmi jälgimine, on operaatori ülesanne.

 • Töökeskkond

  Paberivabriku operaatorid töötavad suurtes tootmisruumides ehk tsehhides. Töökeskkond on vibratsiooni- ja mürarohke, mistõttu võib olla vajalik kanda kõrvaklappe. Paberi, kartongi ja tselluloosi tootmisel on kuivatusosas temperatuur vähemalt 40 soojakraadi.

  Tootmine toimub tehastes enamasti igal ajahetkel, mistõttu töötatakse graafiku alusel vahetustega. See eeldab valmisolekut töötada ka nädalavahetustel ja riigipühadel.

  Töö on füüsiliselt üsna raske, seotud pikaajalise seismise, istumise ja liikumisega, eeldab head tervist, kohanemisvõimet, füüsilise koormuse ja kuumuse talumist.

 • Teadmised, oskused ja eeldused

  Paberivabriku operaator peab tundma arvutit, omama algteadmisi keemiast, tundma tselluloosi- ja paberivalmistamise põhimõtteid ja protsessi. Ta peab oskama tootmismasinaid käsitseda ja hooldada.

  Töö sobib inimesele, kellel on hea pinge- ja rutiinitaluvus ja arenenud vastutustunne ning kes suudab kiiresti otsuseid langetada. Masinate kiire töörütm eeldab head koordinatsiooni, käteosavust ja keskendumisvõimet.

 • Haridus ja väljaõpe

  Tselluloosi- ja paberitööstus vajab tehnikaharidusega spetsialiste. Eestis ei ole konkreetselt tselluloosi- või paberitööstuse operaatori kutseharidust andvat õppeasutust.

  Väljaõpe saadakse enamasti ettevõttes kohapeal, sest töö eeldab konkreetse masina või seadme tundmist. Sageli on koolitajateks ka vastavaid seadmeid tootvad või edasimüüvad ettevõtted.

 • Töövõimalused

  Kehras asuv Horizon Tselluloosi ja Paberi AS on Eesti peamine tselluloosi- ja paberitootja. Heade oskuste ja teadmistega töötaja leiab endale töö just vastava valdkonna ettevõtetes.

  Töö on huvitav, võimalikud edasised ametikohad on vahetusemeister, sealt edasi näiteks tootmis- või tehnikajuht.

 • Sissetulek, soodustused

  Enim on levinud töötundide tasustamine. Palga moodustab tunnitasu koos lisatasudega näiteks ületundide eest.

  Osaliselt makstakse lisatasu ka toodangu järgi. Kõrge temperatuuriga keskkonnas töötajad saavad lisapuhkust.

 • Lisateave

  Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit ühendab puidu- ja metsatööstusega seotud ettevõtteid.

  Kirjeldust on uuendatud 2012. a koostöös AS-iga Estonian Cell.

 • Lähedased ametid

  Puidutöötlemise meister