Optometristid ja optikud

Prindi
 • Olulised momendid

  • Optometristid ja optikud korrigeerivad inimeste nägemisteravust.
  • Optometristi ja optiku töö nõuab suurt täpsust ja keskendumisvõimet.
  • Optometristi ja optiku töö on arenev ja perspektiivikas valdkond.
 • Töö iseloom

  Optometristid on tervishoiuala spetsialistid, kelle põhiülesanded on inimeste nägemisfunktsiooni uurimine ja korrigeerimine, prillide, kontaktläätsede ja teiste optiliste abivahendite sobitamine, valmistamine ning pisiremont. Näiteks kui inimene tunneb, et tema nägemisteravus on muutunud, läheb ta optometristi konsultatsioonile ja saab teada, milliseid nägemise abivahendeid ta vajab. Optometristide ülesannete hulka kuulub ka kliendi nõustamine, kuidas oma silmi paremini hoida. Nad väljastavad prilliretsepte, aitavad valida õiged kontaktläätsed ja vajaduse korral suunavad kliendi silmaarsti läbivaatusele.

  Optometristi elukutse on tihedalt põimunud optiku ja optikamüüja ametiga. Prillipoes töötav optometrist tegeleb seal kõige vajalikuga: kontrollib klientide silmi, müüb prille ning kontaktläätsi, tellib kaupa jne. Suuremates optikakauplustes ja silmakliinikutes on need ametid lahus.

  Optikud on spetsialistid, kes tunnevad põhjalikult prillide valmistamise ja remontimise tööd ning selleks vajalikke seadmeid ja instrumente. Optiku põhitöö on prillide valmistamine, remont ja kliendi juhendamine nägemist korrigeerivate abivahendite kasutamisel.

  Optikamüüjate tööülesannete hulka kuulub kauba vastuvõtmine, müügiks ettevalmistamine ja müügisaali paigutamine, arveldused. Nad nõustavad kliente kauba sortimendi, kvaliteedi, hooldamise, kasutamisvõimaluste osas.

  Optometristid ja optikud tegelevad põhiliselt nägemisteravuse korrigeerimise, mitte raviga. Mõnes riigis on optometristidel õigus ka ravimiretsepte välja kirjutada ja silmahaigusi ravida, Eestis mitte. Optometristide ja optikute töö on väga vastutusrikas – nende otsustest oleneb, kui hea nägemise abivahendi inimene endale saab.

  Optometristi ja optiku kutse sobib nendele, kes tunnevad huvi nii tervishoiu kui ka tehnika vastu.

 • Töökeskkond

  Optometristide ja optikute töö nõuab spetsiaalset tööruumi/kabinetti ja varustust. Töökeskkond peab vastama tervisekaitsenormidele, olema puhas ja varustatud nõuetekohase valgustusega. Töö jaoks on mitmeid abivahendeid: tablood, aparatuur, prooviraamid, prooviklaaside komplekt. Õigete prillide ja kontaktläätsede määramiseks kasutatakse tipptasemel tehnikat (foropter, projektor), mida on vaja oskuslikult käsitseda.

  Optikud kasutavad prillide valmistamiseks erinevaid töövahendeid:läätselihvimise seadmeteks on käsilihvimispink (peenkäi), šablooniaparaat, dioptrimeeter jne. Mõnes töös on vaja kasutada kaitseprille ja kindaid. Optikute töö nõuab suuremat puhtust ja eraldatust ning kliendid nende tööruumi ei sisene.

  Kuna tegemist on täpse mõõtmise ja peene tööga, siis tekitab see suurt koormust optometristide ja optikute endi silmadele. Töö nõuab ka sundasendis olemist.

  Tööaeg on tavaliselt kl 10–18, optikamüüjatel kattub tööaeg optikakaupluste lahtiolekuajaga. Puhkus on 28 tööpäeva.

 • Teadmised, oskused, isikuomadused

  Optometristid ja optikud töötavad inimestega, mistõttu on neile vajalikud üldteadmised klienditeenindusest. Tervisevaldkonna töötajana peavad nad põhjalikumalt tundma inimese anatoomiat ja füsioloogiat, mikrobioloogiat, farmakoloogiat, silmahaigusi ning keskkonna mõju silmade tervisele. Väga vajalik on ladinakeelse terminoloogia tundmine. Aruandluseks ja ettevõtluseks läheb vaja majanduse aluseid.

  Erialane töö nõuab optometristilt ja optikutelt põhjalikumaid teadmisi füüsikast: optikast, valguse-, värvi- ning vormitajust. Nad peavad tundma optilisi abivahendeid ja nende valmistamist, samuti keeruliste optikaaparaatide käsitsemist.

  Optometristide ja optikute töö nõuab vastutustundlikkust, hoolivust ja koostöövõimet ning häid teenindusoskusi. Peen täppistöö nõuab matemaatilist mõtlemist ja intelligentsust. Lisaks on olulised täpsus, koordinatsioon, ruumitaju ja silmamälu.

  Optometristi või optiku töö sobib sulle, kui füüsika on/oli koolis üks su lemmikaineid, kui sulle meeldib mängida värvide ja vormidega, et aidata klientidel leida just nende välimusega sobivad prillid või läätsed. Sul peab jätkuma kannatlikkust leida parim variant.

  Kinnitatud on Optometristi III, IV, Optiku II, III,Optika müüja I, II kutsestandardid.

 • Haridus ja väljaõpe

  Optomeetria on suhteliselt uus ja perspektiivikas elukutse. Optometriste hakati Eestis koolitama 1998. aastal.

  Uuri optomeetria ja optiku õppimisvõimaluste kohta Rajaleida õppimisvõimaluste andmebaasist. Õppima asuda saad siis, kui sul on keskharidus.

  Paljud optikud, samuti optikamüüjad on omandanud kutse ka praktilise töö käigus kogenud töötaja juhendamisel.

  Oma igapäevatöös peavad optometristid ja optikud arendama oma kutsealaseid teadmisi ja töövõtteid, jälgima tehnika ning tehnoloogia muutusi. Koolitusi ja instrueerimist korraldavad ka optikatööstuse firmad.

 • Töövõimalused

  Optometristid ja optikud saavad tööd optikakauplustes ja silmakliinikutes ning töötervishoiuasutustes. Nõudlus optometristide järele on suur. Nüüdisaegse elustiili (arvutite, TV jms kasutamine) ja elanikkonna vananemise tõttu on suurenenud vajadus prillide ja teiste nägemist korrigeerivate abivahendite järele ning optometristid leiavad üha enam rakendust.

  Optometristid võivad spetsialiseeruda kitsamalt järgimistele aladele: preventiivne optomeetria, nägemishälvetega inimeste abistamine, laste ja noorte optomeetrianõustamine, optoergonoomia, ortopeediline oftalmoloogia, kontaktläätsed, tootmine/tehnoloogia, tervishoid.

 • Sissetulek, soodustused

  Optometristide palk firmades oleneb suuresti sellest, kuidas on tööülesanded jaotatud. Näiteks sageli täidab optometrist ka optiku ja optikamüüja ülesandeid. Optikakauplustes võib kuupalgale lisanduda boonus läbimüügilt.

 • Lisateave

  Eesti Optometristide Selts

  Eestis on optikakeskusi ja kauplusekette, mille kohta saab teavet nende kodulehelt.

  Eesti Optik

  KSA silmakeskus

  Krista Turmani silmakabinetid

  Optomeetria valdkonna kutsekvalifikatsioonide andmist korraldab Tallinna Tervishoiu Kõrgkool.

  Kutsealakirjeldust on uuendatud 2012. a koostöös Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli optomeetria õppetooliga.

 • Lähedased ametid

  Silmaarst