• Olulised momendid

  • Moedisainer on loominguline töötaja, kes kujundab eri materjalist ja tegumoega riideid, aksessuaare või moekollektsioone.
  • Moedisainer peab pidevalt olema kursis uute moesuundadega meil ja mujal maailmas.
  • Moedisain on perspektiivikas eriala, sest just moedisainer võib luua rõivaste ja esemetega isikupära, mida paljud tarbijad taotlevad.
 • Töö iseloom

  Moedisain on tootedisaini alaliik, mis tegeleb rõivastuse, aksessuaaride ja tekstiilimaterjalide disainimisega, ning moedisainer on loominguline töötaja, kes neid tooteid kujundab.

  Moedisainerid on spetsialiseerunud üldjuhul valitud sihtrühmale (nt laste, naiste, meeste) või tootele (nt jalanõud, riided, käekotid, ehted) olenevalt sellest, millises valdkonnas nad töötavad. Kuid on ka neid, kes suudavad edukad olla igas valdkonnas.

  Moedisaineri töövõtted ja protsess võivad olla erinevad olenevalt sellest, kas ta töötab suurtootmises või väikeateljees. Niisiis võib moedisaineri tööks olla nii masstoodangu tootmine kui ka üksikmudelite valmistamine eritellimusel. Enamasti teevad eritellimusi moeateljeed, suured riidetööstused aga masstoodangut.

  Uue mudeli loomine algab üldjuhul tööjooniste tegemisest. Üha enam kasutavad disainerid selleks arvutiprogramme. Ekraanil saab katsetada ja läbi mängida erinevaid värve ja vorme, et saada ettekujutus loodavast tööst. Teatud toodete esitlemine nõuab ka modelleerimist, näiteks käekotidisainer teeb valmis koti näidismudeli. Kui idee on näidismudelina või arvutiekraanil valmis kujundatud, otsustatakse, kas toode läheb tootmisse või mitte.

  Moedisainer peab olema kursis uute moesuundadega meil ja mujal maailmas, et toodet vastavalt tarbija soovidele ja ootustele luua ning pakkuda.

  Moedisain on perspektiivikas eriala, sest just moedisainer võib luua rõivaste ja esemetega isikupära, mida paljud tarbijad taotlevad.

 • Töökeskkond

  Moedisainerid võivad töötada disaineri-stilistina suurtööstuses (nt õmblusettevõttes, jalatsitootmises), kujundades masstoodangut, aga ka väikeateljeedes individuaaltellimuste täitjana. Tööstusdisainerid töötavad üldjuhul 40 tundi nädalas ning toote disain valmib meeskonnatöö tulemusena. Eraettevõtjast disainer kavandab enda tööaega mahu ja tellimuste tähtaja järgi.

  Moedisaineritel esineb perioode, kus tööpäevad on väga pikad ja töötada tuleb ka nädalavahetustel. Pingelisemad perioodid on enne moekollektsioonide esitlust ja tähtsündmusi, nagu koolilõpetamised, suvised pulmad, jõulud ja aastavahetused.

  Moedisaineri spetsialiseerumine määrab vajalikud töövahendid: rõivadisainer kasutab kõiki õmblemiseks vajalikke vahendeid, jalatsite ja kottide disainer aga nahatööriistu ja modelleerimisriistu.

  Moedisaineri töös langeb suur koormus silmadele, mistõttu tuleb teha aeg-ajalt pause, et silmad saaksid puhata.

 • Teadmised, oskused ja eeldused

  Moedisainer on loominguline inimene, kelle eeliseks on hea stiilitunnetus ja kunstianne. Teadmised moeajaloost, värvi- ja vormiõpetusest, kompositsioonist, õmblustehnoloogiast aitavad edukale tööle kaasa.

  Hea joonistamis- ja modelleerimisoskus võimaldab ideid paremini paberile joonistada või jooniste järgi mudeleid valmistada.

  Tähtis on võime tajuda ja ette näha tarbijate soove, vajadusi ning elustiili muutusi. Näiteks kalleid talvemantleid disainida ja toota müügiks sellisesse riiki, kus on kogu aeg soe või kus inimesed elavad vaesuses, ei ole mõistlik, sest seal pole nende ostjaid.

  Moedisaineri töö eeldab algatusvõimet, vastutustunnet ja oskust töötada meeskonnas. Ta töötab sageli koostöös tellijaga, mistõttu on väga vajalik ühtaegu arvestada nii kliendi soove kui ka ise parim idee pakkuda. Ka teiste spetsialistidega (õmblejad, tehnoloogid, turustajad, modellid jt) peab oskama koostööd teha.

  Oluline on tunda ka tööks vajalikke materjale, nende hindu, eripära pesemisel ning kasutajasõbralikkust. Tänapäeval peab näiteks lasteriideid loov moedisainer teadma, millised on nõuded lasteriietele, et need oleksid kandjale turvalised.

 • Haridus ja väljaõpe

  Moedisaini saab õppida kõrgkoolides, otsi sobivaid võimalusi Rajaleidja kõrgkoolide andmebaasist.

  Samas võib noor alustada kutsekoolis õmblejaameti õppimist, eriti kui ta soovib töötada kunagi väikeateljees, kus moedisainer peale disainimise ka oma toote valmis õmbleb. Otsi sobivat kooli kutsehariduse portaalist.

  Moedisaineriks saada sooviv noor peaks üldhariduskoolis tähelepanu pöörama kunsti- ja tööõpetusele.

 • Töövõimalused

  Moedisainerid leiavad tööd suurtööstuses (õmblusettevõtetes, jalatsitootmises), aga ka väikeateljeedes ja -firmades.

 • Sissetulek, soodustused

  Moedisainerite
  sissetulek oleneb väga palju disaineri käekirjast. Kui disainer loob selliseid
  riideid ja aksessuaare, mida tarbija on valmis soetama, siis on ka
  teenimisvõimalused enamasti head.

 • Lisateave

  Eesti Disainerite Liidu koduleht

  Moedisaineri kutsestandard

  Eesti Moedisaini Liit

  Kirjeldust on uuendatud 2012. a koostöös Eesti Disainerite Liiduga.

 • Lähedased ametid

  Arhitekt. Arhitekt on magistritaseme arhitektiõppe lõpetanud spetsialist, kes kavandab ehitatud keskkonda: linnu ja hooneid. Arhitekti amet sobib inimesele, kes tunneb arhitektuuri vastu huvi, on loominguline ning samas kannatlik ja suudab mõelda eri sk...

  Loe täpsemalt »

  Kunstnik. Kunstnikud (skulptorid, maalikunstnikud jt) loovad kunstiteoseid. Kunstnikuks saamiseks peab ennekõike olema kunstiannet. Ainuüksi andest jääb aga väheseks, lisaks tuleb palju õppida ja pidevalt tööd teha. Vabakutselise...

  Loe täpsemalt »

  Tootekonstruktor

  Sisearhitekt. Sisearhitekt tegeleb siseruumide kujunduse tervikkontseptsiooni loomisega ja projektide väljatöötamisega. Sisearhitektid spetsialiseeruvad interjööride projekteerijaiks ja/või mööbli disaineriteks. Peale loomeande ja uuen...

  Loe täpsemalt »