• Olulised momendid

  • Kosmeetik on nahahooldusspetsialist, kes puhastab naha ning annab sellele toodete abil kauni ja terve välimuse.
  • See valdkond areneb kiiresti, turule tuleb pidevalt uusi ilu- ja nahahooldustooteid.
  • Kosmeetiku töö nõuab pidevat enesetäiendamist.
 • Töö iseloom

  Professionaalne kosmeetik teeb kosmeetilisi nahapinda korrigeerivaid protseduure, massaaži, maniküüri ja pediküüri, õpetab tervislikke eluviise, õiget toitumist ja nahahooldust ning eemaldab liigseid ihukarvu (nt vahatamise teel). Kosmeetiku juurde pöörduvad oma nahaprobleemidega üha sagedamini ka mehed. Staažikatel kosmeetikutel on välja kujunenud püsikliendid, algajad kosmeetikud peavad aga olema väga püüdlikud, et endale kindel klientuur luua ja seda ka hoida.

  Kui tuleb uus klient, teeb kosmeetik kõigepealt kindlaks tema nahatüübi ja leiab sellise naha hoolduseks sobivad vahendid. Seejärel teeb ta vajalikud raviotstarbelised ja kosmeetilised protseduurid. Need algavad näo, kaela vm kehapiirkonna puhastamisest. Sellele järgnevad naha süvapuhastus ja toimeainete (maskid, kreemid) pealekandmine. Sageli kuulub protseduuride juurde massaaž.

  Paljud kosmeetikud teevad auke kõrva- ja nabarõngaste jaoks.

  Ilusalongidest saab kvaliteetseid nahahooldusvahendeid ka koju kaasa osta. Kosmeetik aitab kliendil leida just selle õige, tema nahatüübile sobiva vahendi. Väiksemates salongides registreerivad kosmeetikud kliente ise, tellivad töövahendid ja koristavad.
  Osa kosmeetikute ajast kulub ka enesetäiendusele ja koolitusele, et olla kursis uuemate suundadega ja säilitada kõrge tase.

 • Töökeskkond

  Kosmeetikud töötavad ilusalongides, kus peavad olema vajalikud tehnikaseadmed, sobiv valgustus ja kindlasti ka väga puhas töökeskkond. Töökohas on kosmeetikulaud (maniküürilaud), abilaud, müügilett ja -riiul, töökärud ja seadmelauad ning spetsiaalsed kosmeetiku- ja klienditoolid.

  Töös tuleb palju tähelepanu pöörata hügieenile. Töövahendid, mis on korduvkasutatavad, tuleb enne järgmisel kliendil kasutamist desinfitseerida.

  Kosmeetikud töötavad üldjuhul vahetustega. Sageli tuleb klientidele vastu tulles protseduure teha ka nädalalõppudel ja väljaspool tavapärast tööaega.

  Kosmeetikud puutuvad oma töös kokku võimalikke allergianähte esilekutsuvate ainete ja vahenditega. Seetõttu ei pruugi kosmeetikutöö sobida allergilistele inimestele.

 • Teadmised, oskused ja eeldused

  Kosmeetikule on vajalikud teadmised inimese anatoomiast, füsioloogiast, mikrobioloogiast, tervislikust toitumisest, hügieenist ja nahahaigustest. Ta peab põhjalikult tundma kosmeetikatooteid ja nende otstarvet, iluprotseduurideks vajalikke põhi-, abi- ja tehnilisi vahendeid ning oskama neid kasutada.

  Kosmeetik peab suutma määratleda kliendi erivajadused ning rakendama sobivaid näo-, käte-, jalgade ja kehahooldusprotseduure (puhastamine, karvaeemaldus, toitemaskid, massaaž jne). Loomulik on, et kosmeetik oskab ka jumestada. Ta peab suutma kliendile nõu anda ja teda juhendada ning müüa kliendile sobivaid kosmeetikatooteid. Et jaemüük on muutunud salongi sissetulekus üha tähtsamaks, peavad salongi töötajad olema ka head müügiinimesed. Peale erialateadmiste-oskuste eeldataksegi kosmeetikult head suhtlemisoskust, tähelepanelikkust, korraarmastust ja sõbralikkust.

  Edukas kosmeetik tunneb hästi moetrende, kunsti ja tehnilist disaini ning hoiab end muutustega kursis.

 • Haridus ja väljaõpe

  Otsi sobivat kooli kutsehariduse andmebaasist.

  Kosmeetikud peavad olema kursis uusimate moevoolude ja kosmeetikatehnikatega. Seetõttu tuleb pidevalt käia salongide, õppeasutuste või tooteesitlejate korraldatavatel koolitustel.

  Kosmeetikutööst huvitatud koolinoored peaksid üldhariduskoolis pöörama suuremat tähelepanu keemiale ja võõrkeeltele.

 • Töövõimalused

  Kosmeetikud pakuvad oma teenuseid ilusalongides, spaades, sanatooriumides jm hooldusasutustes, aga ka
  apteekides ja kosmeetikakauplustes. Ilusalongid on olemas kõikides linnades, maakonnakeskustes ja paljudes küladeski. Koos elukvaliteedi tõusuga kasvab ka nõudlus iluteenuste järele.

  Erialane väljõpe ja kutse saamine on ainult esimene samm karjääriteel. Koos oskustega kasvab ka kosmeetiku tuntus ja klientuur.

 • Sissetulek, soodustused

  Iluteenindusfirmad tasustavad oma töötajaid enamasti põhi- ja tulemuspalga süsteemis, mõned kasutavad füüsilisest isikust ettevõtjaid. Suuremate linnade ilusalongides on teenusehinnad kõrgemad ja iluteenindajate sissetulekud suuremad kui väiksemates kohtades.

 • Lisateave

  Kosmeetiku kutset andev organ on Eesti Rahvusvaheline Kosmeetikute Ühendus (ERKÜ – Eesti CIDESCO)

  CIDESCO on maailma suurim rahvusvaheline kosmeetikute ja iluteenindajate ühendus.

  Kosmeetiku kutsestandard

  Ilu-uudiste teave veebis.

  Ametikirjeldust on uuendatud 2012. a koostöös rahvusvahelise CIDESCO kooli spetsialistidega. Konsultant Merike Ivask.

 • Lähedased ametid

  Treener. Treener töötab spordiala juhendajana. Treener peab põhjalikult tundma spordiala, kus ta tegutseb, ning oskama neid teadmisi ka õpilastele jagada. Treeneri töö on väga liikuva loomuga, põnev ja vaheldusrikas.

  Loe täpsemalt »

  Füsioterapeut. Füsioterapeudid aitavad inimestel taastada, arendada ja/või säilitada töö- ja tegevusvõimet ning seeläbi osalemist tavapärases elus. Füsioteraapia tegemiseks on tänapäeval kasutusel palju erinevaid tehnika...

  Loe täpsemalt »

  Juuksur. Juuksur on klienditeenindaja, kes hoolitseb klientide juuste, peanaha ja habeme eest. Juuksuri töö on olemuselt väga loominguline ja eeldab head koostööd kliendiga. Heal juuksuril on olemas oma püsikliendid, kelle soove ja eelistusi ...

  Loe täpsemalt »

  Massaažiterapeut

  Aeroobikainstruktor