Kirjakandja

Prindi
 • Olulised momendid

  • Kirjakandja ülesanne on posti sortida ja see kliendile oma piirkonnas kätte toimetada.
  • Kirjakandja tööpäev algab varahommikul ja suure osa tööajast veedab ta väljas.
  • Kirjakandjalt nõutakse põhiharidust ja tema esmane väljaõpe toimub töökohas.
 • Töö iseloom

  Kirjakandja toimetab sorditud postisaadetised kätte nii eraisikutele kui ka firmadele. Enamasti veab ta posti laiali kindlal marsruudil. Igal nädalal saadavad postiasutused laiali tuhandeid kirju, arveid, pakiteateid, ajalehti, ajakirju ja reklaame. Kirjakandjate ülesanne on toimetada need postisaadetised eraisikutele ja asutustele linnas ning maal.

  Kirjakandja tööpäev algab varahommikul, sest ajalehed peavad hommikuks juba postkastis olema. Esmalt seab ta postkontoris posti kandejärjekorda. Ettenähtud marsruudi läbib ta jalgsi või sõiduvahendiga, liikudes majast majja ja asetades posti kastidesse. Et osa postisaadetisi tuleb üle anda allkirja vastu, peab kirjakandja suhtlema ka klientidega ja jagama teavet postiteenuste kohta. Maal töötav kirjakandja müüb posti kandes ka kaupa (postmarke, ümbrikke, kaarte, lotopileteid jms).

  Töö meeldivamad küljed on võimalus inimestega suhelda, palju värskes õhus viibida ja oma vaba aega kavandada, sest tööpäev lõpeb enamasti lõuna paiku.

 • Töökeskkond

  Kirjakandja veedab suure osa tööajast väljas. Tema töö on vaheldusrikas: ta puutub iga päev kokku klientidega ja iga teenindusolukord on erinev. Töö on väga liikuv, näiteks läbivad Eesti Posti kui suurima postiteenuseid osutava ettevõtte kirjakandjad, kullerid ja autojuhid iga päev kokku teekonna, millega teeks 1,5 ringi ümber maakera.

  Tööpäeva algus on piirkonniti erinev, kuid tavaliselt alustatakse varahommikul kella 4–7 paiku. Kirjakandjad töötavad jalgsi (enamasti linnades), paljud liiguvad ka jalgratta või autoga. Töö nõuab jõudu, julgust ja osavust: jalgsi või jalgrattal posti laiali vedades võib kandam päris raske olla, mõnel pool tuleb läbida pikki vahemaid ja teinekord võivad kirjakandjaid kimbutada koerad. Suvel on töö kergem, talvel teevad lumi ja jää selle keeruliseks. Pingelisem aeg on kuu alguses, kui firmad saadavad arveid ja reklaame – siis võib postikott olla üsna raske.

  Üldjuhul töötavad kirjakandjad 40 tundi nädalas, kuid on ka osatööajaga töötajaid – enamasti maal, kus asustus on hõredam ja postkontori lahtiolekuaeg lühem. Riigipühadel on postkontorid suletud, kuid vahel on kirjakandjatel vaja töötada ka õhtuti ja öösiti.

  Ettevõte annab kirjakandjatele töövahendid (postikoti ja -käru, jalgratta, sõiduauto), samuti vormirõivastuse. Jagatakse ka isikukaitsevahendeid koerte, pimeduse, kehvemate ilmastikuolude ja jää vastu.

  Et töö on suuresti seotud klienditeenindusega, peab töötaja olema korrektse ja puhta välimuse ning riietusega.

  Kui töö nõuab pikkade vahemaade läbimist igasuguse ilmaga ja tuleb tõsta raskusi, on tarvis head üldfüüsilist vormi.

 • Teadmised, oskused ja eeldused

  Kirjakandja peab olema vähemalt 18-aastane ning valmis pingeliseks, ka füüsiliseks tööks.
  Temalt eeldatakse head suhtlemis-, väljendus- ja kuulamisoskust, korrektsust, ausust, täpsust, soovi töötada meeskonnas. Vajalik on eesti ja vene keele oskus suhtlustasandil.
  Kasuks tuleb ka juhiluba.

 • Haridus ja väljaõpe

  Kirjakandjalt nõutakse põhiharidust.

  Esmane väljaõpe toimub töökohas põhikirjakandja juhendamisel, kuni uus kirjakandja omandab tööks vajalikud oskused ja teadmised. Väljaõppe kestus oleneb paljuski sellest, kui kiiresti uus töötaja on võimeline töö ära õppima.

 • Töövõimalused

  Kirjakandjad leiavad tööd posti- ja kullerteenuseid pakkuvates riigi- ning eraettevõtetes.
  Nõudlus kirjakandjate järele on suur. Sageli võimaldatakse töötada ka osatööajaga, mis sobib näiteks õppuritele.

 • Sissetulek, soodustused

  Kirjakandja töötasu on enamasti põhipalk. Sellele võivad lisanduda hea töö eest tulemustasu ja lisatasud täiendavate tööülesannete eest.

  Soodustusena võib ettevõte anda töötajale lisapuhkust (põhipuhkusele võib lisaks saada talvepuhkust ja raskuste teisaldamise eest antavat lisapuhkust) ja vabu päevi, maksta toetust, hüvitada transpordikulusid. Töötajatele pakutakse ka mitmesuguseid õppimis- ja arenguvõimalusi.

 • Lisateave

  Kirjeldust on uuendatud 2012. a koostöös AS-iga Eesti Post.

 • Lähedased ametid

  Müügimees

  Kuller

  Autojuht