Juveliirid, kullassepad, kellassepad

Prindi
 • Olulised momendid

  • Juveelitoodete ja väärismetallide töötajad tegelevad vääriskividest ja -metallidest ehete ja tarbeesemete valmistamise, parandamise ning müügiga.
  • Juveliiride, kella- ja kullasseppade töö tehakse peamiselt käsitsi.
  • Kutse omandatakse enamasti meistri käe all õppides.
 • Töö iseloom

  Väärismetallidest sõrmused, kõrvarõngad, kaelakeed, käe- ja muud võrud ning graveeringud on väärismetallide alal töötavate inimeste kätetöö.

  Juveliiride ja teiste väärismetallide ala töötajate põhitegevused:

  • teemantide ja teiste vääriskivide hindamine, et määrata nende omapära ja ehtsus;
  • klientide tellimuste järgi ehete kavandamine ning kullast, hõbedast ja teistest vääriskividest ehete valmistamine ja parandamine, sh sõrmuste suurendamine või väiksemaks tegemine, kivide sissemonteerimine, kinnituste parandamine;
  • vääriskivide lihvimine ja nende paigutamine ehetele;
  • vääriskividest ja -metallidest ehete ning kellade müümine.

  Paljud juveliirid on spetsialiseerunud ühele konkreetsele valdkonnale, nagu kujundamine, ehete valmistamine, hindamine või parandamine.

  Juveliirid lihvivad vääriskive. Kullassepad tegelevad enamasti kullast ehete hindamise, valmistamise ja parandamisega. Hõbedast ehteid valmistavad hõbesepad. Väiksemates juveeliärides võib aga kõigi nende töödega tegeleda ainult üks isik. Juveliiride ja kullasseppade töö on kunst, kuna see on kordumatu. Nende kavandatud ehted on tavaliselt konservatiivsemad ja tavalisemad kui ehtekunstnike disainitud ekstravagantsed ehted.

  Gemmoloog oskab määrata vääriskive ja -metalle ning annab välja sertifikaadi nende ehtsuse kohta. Kuigi kivimääramist lihtsustavad tänapäeval mitmed aparaadid, peab gemmoloog nende kasutamist õppima maailma eri kohtades ja kaevandustes praktikal olles. Kive määrata ja nõuandeid jagada oskab ikkagi suurema kogemuste pagasiga juveliir. Juveliirid, kellel on gemmoloogi tunnistus, võivad samuti vääris- ja poolväärismetalle ning -kive hinnata.

  Kellassepad töötlevad, parandavad ja hooldavad käe-, laua- ning seinakelli. Peamiselt tegelevad nad hinnalisemate või eriti haruldaste, antiiksete ajanäitajatega. Elektroonilised ja kvartskellad ei vaja erilist hooldamist, kuna neil puuduvad liikuvad osad, mis kella töötamisel kuluks. Nende hooldamist asendab patarei vahetamine. Paljud kallid ajanäitajad töötavad veel vanaaegse mehhanismi järgi ja sellist tüüpi kelli tuleb regulaarselt hooldada. Sageli võib juhtuda, et vanaaegsetele kelladele pole saadaval asendamiseks vajalikke osi – sel juhul tuleb kellassepal need ise pisikestel treipinkidel valmistada.

  Kui juveliiri- või kullassepatöö on südamelähedane, siis võib seda ametit oma mitmekülgsuse tõttu pidada elu lõpuni.

 • Töökeskkond

  Juveliiri, kullas- ja kellassepa töö on istuva loomuga.

  Väikeste detailidega tegelemine nõuab kannatust ja kindlat kätt. Üks eksimus võib rikkuda töö, mida on mitu päeva tehtud ning mida tuleb jälle otsast peale alustada. Metalle on võimalik ümber sulatada, kuid kivide puhul võib eksimus tekitada pöördumatu kahjustuse. Kellassepp peab tähelepanelik olema imepisikeste mehhanismide ja keeruliste elektrooniliste kontroll­seadeldistega.

  Juveliiril ja kullassepal on tavaliselt kindel tööaeg, kuid tööd võib teha ka endale sobival ajal. Müügitööga tegelevatel juveliiridel on sarnane töö teiste müüjatega – nad peavad olema asjatundlikud ning valmis andma seletusi ehete kunstipära ja materjalide kohta. Kellassepad saavad tavaliselt ise oma töögraafikut kujundada.

  Kuna juveliiri töömaterjalid on väga kallid, tuleb nendega kokkuhoidlikult ringi käia. Metallist pindade töötlemiseks kasutatakse kemikaale ja lihvimismasinat, tuhmunud pinnad eemaldatakse terava saabliga. Juveliirid ja kullassepad võivad töötada ka ehete tootmise suurtööstuses, kus teevad enamiku tööst masinad ning kasutuses on kompuutertehnika.

  Juveliir peab tundma ja oskama käsitseda palju masinaid ja tööriistu. Näiteks lihtsa laulatussõrmuse valmistamiseks läheb tarvis 32 tööriista ja muud -vahendit.

  Juveliiri, kullas- ja kellassepa tööst tuleneb suur pinge silmadele, mistõttu on vaja aeg-ajalt silmadele puhkust anda. Kaunid esemed valmivad töökojas, kus on tegemist saagimise, viilimise, tagumise, tõmbamise, tule, hapete jm kemikaalidega (poleerimispastade-pulbritega), millega tuleb ohutult ringi käia.

 • Teadmised, oskused, isikuomadused

  Juveliiri ja kullassepana peab oskama:

  • määrata materjali proovi, arvestada materjalide õigeid vahekordi;
  • teostada sulatust ja valu;
  • valmistada eri raskusastmega eri tehnikas tooteid, sh filigraan;
  • valmistada abivahendeid;
  • valmistada kette eri põimingutes;
  • valmistada vajalikke lisadetaile;
  • teha kulla- ja hõbedatöid;
  • teha kunstilist kujundust;
  • teha keemilisi protsesse vajavaid töid;
  • raamida ja sisse lõigata kive;
  • graveerida;
  • emailida.

  Kindlasti peab tundma ja tegema viimistlustöid ning teadma vääriskive.

  Kutsealal töötamiseks on vaja ka keeleoskust (eelkõige inglise ja vene keel), et klientidega suhelda ning rahvusvahelistest koolitustest ja messidest osa võtta.

  Füüsika, keemia, mehhaanika ja geomeetria tundmine võimaldavad luua ehteid, mis on vastupidavad ja ilusad. Hea tulemuse saavutamiseks on vajalik peente detailide ja terviku üheaegne tunnetus, harmoonia leidmine metallide ja kivide kombineerimisel ning neile vormi andmisel.

  Töö eeldab kannatlikku meelt, suurt sihikindlust, tähelepanu, püsivust, tahtejõudu, nokitsemisvajadust, ausust ja soovi eluaeg õppida.

 • Haridus ja väljaõpe

  Eestis ei ole konkreetset õppeasutust, kus saaks omandada juveliiri, kullassepa või kellassepa kutsehariduse. Kutse omandatakse meistri käe all. Kulla- ja juveeliärid õpetavad ka ise järeltulijaid.

  Kullassepa õpe nii välisriigi ametikoolis kui ka Eestis meistri käe all õppides on tasuline. Koolituse lõpetaja peab aga siiski tööle asudes meistri abil palju juurde õppima. Samuti saab gemmoloogi ametit õppida paljudes välisriikide koolides, mis on tasuline.

  Koolinoortel, kellele pakub huvi tulevikus töötada juveliiri, kullas- või kellassepa erialal, tuleb üldhariduskoolis suuremat tähelepanu pöörata füüsikale, käsitööle ning käeosavust arendavale tegevusele.

 • Töövõimalused

  Juveliirid, kullas- ja kellassepad töötavad suurtes kaubakeskustes, kuid ka eraldi iseseisvates ärides, mis pakuvad erinevaid teenuseid alates kellade, ehete parandusest kuni nende hooldamiseni.

  Tõeliselt head ja osavad oma ala meistrid töötavad enamasti iseseisvalt ning rajavad oma ettevõtte. Kuigi konkurents on väga tihe, on andekal meistril alati võimalus läbi lüüa. Samuti on hea kullassepp kõrgelt tasustatud spetsialist.

  Juveliiridel, kullas- ja kellasseppadel on võimalus osaleda maailmas juveelimessidel ning ametivõistlustel, kus jagatakse kõrgeid tiitleid ja pakutakse suurepäraseid võimalusi.

 • Sissetulek, soodustused

  Töötasu oleneb suuresti sellest, kuidas on ülesanded töökohal jaotatud. Töötatakse nii tunni- kui ka tükitöö alusel. Oma ala meistrid teevad tellimustöid kokkuleppehinnaga.

 • Lisateave

  Väärismetallide ja -kividega tegelevaid isikuid ning ettevõtteid ühendab Eesti Kulla- ja Kellaliit.

  Kirjeldust on uuendatud 2014. a koostöös Eesti Kulla- ja Kellaliiduga.

  Lähedased ametid on täppisinstrumentide valmistajad ja parandajad, kes remondivad merendus-, meteoroloogia-, optika-, kirurgia-, hambaravi- ja muid täppisinstrumente ning -seadmeid.

 • Lähedased ametid

  Täppisinstrumentide valmistajad

  Täppisinstrumentide parandajad