• Olulised momendid

  • Juuksur on klienditeenindaja, kes hoolitseb klientide juuste, peanaha ja habeme eest.
  • Juuksuri töö on olemuselt väga loominguline ja eeldab head koostööd kliendiga.
  • Heal juuksuril on olemas oma püsikliendid, kelle soove ja eelistusi ta hästi tunneb.
  • Juuksuritöö eeldab pidevat kursisolekut trendide, uute tehnikate ja töövahenditega.
 • Töö iseloom

  Juuksur hooldab klientide juukseid ja peanahka, lõikab, värvib, blondeerib, toonitab ja lokib juukseid, teeb soenguid, ajab habet, modelleerib habet ja vuntse, paneb juuksepikendusi ja šinjoone ning hooldab neid.

  Juuksuri töö seisneb esmalt kliendi soovide selgitamises – millist lõikust klient tahab, kas ta soovib juukseid keemiliselt töödelda (värvimine, keemiline lokk jms) või vajab ta peanaha- ja juuksehooldust. Seejärel teeb ta kokkulepitud protseduurid. Juuksurid annavad inimestele stiilsete lõikuste, soengute ja hooldusega ilusa välimuse ning seeläbi ka hea enesetunde.

  Lisaks tööle klientidega reserveerib juuksur vajaduse korral protseduuriaegu ja säilitab püsiklientide puhul kasutatud kosmeetikavahendite andmed. Sageli teeb juuksur ka arveldamis- ja müügitööd – viimast seetõttu, et juuksuri- ja ilusalongides müüakse üha rohkem ilutooteid.

 • Töökeskkond

  Juuksurite põhitöökohad on juuksuri- või ilusalongid. Osa juuksureid töötab ka protseduuri- ja müügiruumides, spaades, tervisekeskustes. Oluline on, et tööpaigas oleks peegel ja klienditool, samuti peapesuks vajalik vesi ja kraanikauss. Töökeskkond peab olema puhas, piisava valgustuse, hea
  ventilatsiooni ja vajaliku temperatuuriga ning mõjuma kliendile meeldivalt ja
  turvaliselt.

  Enamik juuksureid töötab 40 tundi nädalas. Füüsilisest isikust ettevõtjad üürivad sageli töökohta juuksurisalongis ning reguleerivad oma tööpäevade pikkust ise klientide hulga järgi. Sageli töötatakse õhtuti ja nädalalõppudel, mis enamasti ongi ilusalongidele ja juuksuritöökodadele kõige töörohkemad ajad. Juuksurite töökoormus kasvab enne suuremaid pidustusi (jõulud, koolilõpupeod, ballid jms), mil kliente on rohkem kui tavaliselt ja nende soov on valdavalt aeganõudev pidulik soeng.

  Juuksuri põhilised töövahendid on käärid, kamm, föön, soenguvedelikud ja juuksevärvid. Juuste värvimisel on vajalikud abivahendid kauss (värvi segamiseks), pintsel ja kindad.

  Juuksuriamet ei pruugi sobida inimestele, kellel on allergia töös kasutatavate kemikaalide vastu, astma või seljaprobleemid. Käenaha kaitsmiseks tuleb kanda kile- või latekskindaid. Juuksur töötab
  enamasti seistes, mistõttu tal tuleb lihas- ja liigesehaiguste vältimiseks jalgu hooldada ning teha käte, selja ja kaela lõdvestusharjutusi.Võimalikud kutsehaigused on jalgade veenilaiendid, ülitundlik nahk, allergiline nohu, bronhiaalastma, kontakt- ja allergiline dermatiit, ekseemid.

 • Teadmised, oskused ja eeldused

  Juuksur peab tundma juuksekosmeetikavahendeid ja nende mõju erinevatele juuksetüüpidele ning olema kursis moesuundadega. Juuksuri tööoskuste hulka kuulub kliendi nõustamine ning talle sobiva juuksehooldus- ja -viimistlusvahendite müümine. Ta võib teenindada nii mees- kui ka naiskliente, aga ka spetsialiseeruda kitsalt meeste- või naistejuuksuriks.

  Juuksuri põhioskused:

  • pea pesemine ja -massaaž;
  • juuksestruktuuri kujundamine;
  • juuste värvimine, blondeerimine ja triibutamine;
  • soengute tegemine eri pikkusega juustele;
  • juuste lõikamine eri tehnikates;
  • habeme kujundamine.

  Töö laabumisele aitavad kaasa suhtlemisoskus ja teenindusvalmidus. Tähtsad märksõnad on liigutuste täpsus, loovus, iseseisvus ja püsivus. Edukatel juuksuritel on moe-, kunsti- ja tehnilise disaini teadmised. Nad naudivad tööd inimestega ja on valmis arvestama nende soove ning samas pakkuma koostöös parima lahenduse.

  Suhtlemisoskus, imago kujundamine, suhtumine töösse ja erialateadmiste pidev täiendamine on karjääris tähtsad.

 • Haridus ja väljaõpe

  Juuksuriks saab õppida keskhariduse baasil kutseõppeasutuses. Otsi sobivat kooli kutsehariduse andmebaasist.

  Juuksuritele korraldatakse pidevalt lõikus- ja värvitehnikate ning trendilõikuste täienduskoolitusi. Sageli teevad koolitusi spetsialistid teistest riikidest ja ka juuksehooldusvahendeid tootvatest firmadest. Et olla eriala arenguga kursis, külastatakse messe meil ja ka välisriikides.

  Üldhariduskooli õppeainetest tuleks tähelepanu pöörata keemiale, füüsikale, bioloogiale ning käelist tegevust ja ilumeelt arendavatele õppeainetele (töö- ja kunstiõpetus).

 • Töövõimalused

  Enamik juuksureid töötab ilusalongis või juuksuritöökojas. Paljudele juuksuritele on erialahariduse omandamine ainult esimene samm karjääriredelil – kõik edasine nõuab pikki aastaid vältavat jätkuõpet. Kindlasti võib üheks suureks eesmärgiks pidada oma juuksurisalongi avamist. Oma oskuste arendamiseks võtavad parimad juuksurid osa erinevatest konkurssidest.

  Parim soovitaja kliendile on juuksuri töö kvaliteet. Hästi hooldatud juuksed panevad kliendi tagasi tulema ja oma juuksurit ka sõpradele soovitama.

 • Sissetulek, soodustused

  Iluteenindusega tegelevad firmad maksavad enamasti oma töötajatele põhi- ja tulemuspalka. Vähem on levinud ainult põhipalga maksmine. Mõned ettevõtted kasutavad FIE-sid või alltöövõttu (st juuksuriga tehakse leping teatud töödeks). Üksikutes firmades makstakse töötajatele tükitöö alusel.

 • Lisateave

  Tutvu huvitava õpikeskkonnaga, kust saad alusteadmised juuksuritöö kohta. Keskkonna teevad huvitavaks erinevad interaktiivsed 2D ja 3D animatsioonid. Õpilane saab iga hetk keskkonda tagasi tulla ning oma kogemustepagasit teooriaga kinnistada. Õpikeskkonna sisu loomisele andsid oma panuse paljud juuksuri eriala spetsialistid nii koolide, tööandjate kui juuksekosmeetikafirmade koolitajate seast.

  Eesti Rahvusvaheline Kosmeetikute Ühendus (ERKÜ – Eesti CIDESCO)

  CIDESCO on maailma suurim rahvusvaheline kosmeetikute ja iluteenindajate ühendus. Ühendus on ka juuksuritele kutset andev organ.

  Juuksuri kutsestandard

  Ametikirjeldust on uuendatud 2012. a koostöös Eesti Esimese Erakosmeetikakooli spetsialistidega. Konsultant Merike Ivask.