• Olulised momendid

  • Hambaarst ravib inimese hambaid ja suuõõne pehmete kudede haigusi.
  • Nõustab inimesi hammaste hooldamise osas.
  • Pidev enesetäiendus on väga tähtis, sest hambaravi valdkond areneb kiiresti.
  • Hambaarstid on hästi tasustatud meditsiinispetsialistid.
 • Töö iseloom

  Hambaarst kuulab ära patsiendi kaebused, uurib tema suuõõne, hammaste- ja üldtervist, dokumenteerib kõik täpselt, vajadusel suunab patsiendi täiendavatele uuringutele. Seejärel koostab hambaarst raviplaani ja arutab seda koos patsiendiga, selgitades ka ravi maksumust.
  Hambaarsti tööks on hammaste ravimine või eemaldamine, need protseduurid peavad toimuma võimalikult valutult ja patsiendile mugavalt. Vajadusel valmistab hambaarst koos hambatehnikuga patsiendile sobivad hambaproteesid.
  Hambaarst aitab patsiente ka igemete ja suu limaskesta probleemide korral. Ta õpetab hammaste õiget harjamist, hambaniidi ja teiste suuõõne hügieeniks mõeldud hooldusvahendite kasutamist ning aitab leida sobiva hambapasta. Hea hambaarst oskab anda ka õige toitumise ja vitamiinide tarvitamise soovitusi.

  Hambaarst töötab koos assistent või õega, kes toetab hambaarsti kõigis tema tegevustes – valmistab ette instrumendid ja töökoha, segab täidiseid ja jäljendmaterjale, ulatab töövahendeid, jne. Hambaarst peab osavalt käsitsema kõiki instrumente ja vastutab nende steriilsuse eest.

  Vajaduse korral suunab hambaarst patsiendi näo- lõualuude kirurgi, ortodondi, kurgu-nina-kõrvaarsti või perearsti vastuvõtule.

   

 • Töökeskkond

  Hambaarstid töötavad nii suuremates hambaravikeskustes kui ka 1-2 arsti kabinettides. Hambaravikabinetid peavad vastama tänapäeva nõuetele. Hambaarsti tööruum peab olema hästi valgustatud ja väga puhas. Kaasaaegsed hambaraviseadmed on mugavad nii patsiendile kui ka hambaarstile.
  Hambaarsti töönädal on 4–5 päeva pikkune ja tööpäev kestab 6–8 tundi; sageli on see jaotatud hommikuseks ja õhtuseks vahetuseks. Valvekorra tõttu või patsientidele vastu tulles tuleb hambaarstil teinekord olla tööpostil ka nädalavahetustel ja riigipühadel.

  Hambaarst kannab spetsiaalset näomaski, kindaid, tööriideid ja ka kaitseprille, et vältida nakkusohtu ja tagada steriilsus. Hambaarst kasutab mitmesuguseid instrumente, skalpellist hambaröntgeni ja mikroskoobini. Töö on seotud kemikaalidega (nt täidismaterjalid, mis õige kasutamise korral ei ohusta tervist.

  Terviserisk- hambaarst töötab sundasendis, väsivad eelkõige kael ja selg. Suur koormus on ka silmadel, kuigi abiks on spetsiaalsed suurendusega prillid ehk luubid ja korralik valgustus.

 • Teadmised, oskused ja eeldused

  Hambaarstil peavad olema üldteadmised majandusest, loodusteadustest (keemia, bioloogia), inimese anatoomiast ja füsioloogiast, farmakoloogiast. Erialateadmised on seotud hammaste ja suuõõne tervise ning patoloogiaga. Kindlasti peab hambaarst oskama ohutult käsitseda oma tööks vajalikke vahendeid.

  Hambaarsti töö nõuab suurt täpsust, distsipliini, kannatlikkust ja head suhtlemisoskust nii patsiendi, kolleegide kui ka abilise-õega.

 • Haridus ja väljaõpe

  Hambaarsti amet nõuab erialast kõrgharidust.

  Otsi sobivat kooli kõrgkoolide õppekavade andmebaasist.

  Täiendusõpet korraldavad Tartu Ülikool, Eesti Hambaarstide Liit ning ravimi- ja meditsiinitehnikafirmad.
  Noor, kes soovib tulevikus saada hambaarstiks, peaks üldhariduskoolis tähelepanu pöörama keemia, bioloogia ja anatoomia õppimisele.

 • Töövõimalused

  Hambaarstid töötavad hambaravi keskustes ja kabinettides, Eestis pole hambaarstidel veel üsna pikka aega tööpuudust karta – meie inimeste hambad ei ole kaugeltki kõige paremas korras, vaid vajavad järjekindlat ülevaatust ja ravi.

 • Sissetulek, soodustused

  Hambaravi on üldjuhul patsiendile tasuline. Eraettevõtjana töötava hambaarsti tasu kujuneb sellest, kui palju ta patsiente vastu võtab. Üldiselt on hambaarstid hästi tasustatud meditsiinispetsialistid.

 • Lisateave

  Eesti Hambaarstide Liit (EHL) on hambaarstide vabatahtlik kutseliit. EHL tegeleb oma liikmete huvide ja õiguste kaitsmise, hambaravi puudutava tervishoiupoliitika kujundamise ja hambaraviteenuse kvaliteedi tõstmisega (koolituste korraldamine). Liit annab välja ajakirja Hambaarst.

  Eesti hambaraviportaal.

  MTÜ Eesti Hambaarstiüliõpilaste Liit (EHÜL) on hambaravitudengeid koondav ühendus.

  Ametikirjeldust on uuendatud 2015. a koostöös Eesti Hambaarstide Liidu spetsialistidega, konsultandid Mare Saag ja Rita Nõmmela.

 • Lähedased ametid

  Hambatehnik. Hambatehnik on rakendusliku kõrgharidusega tervishoiutöötaja, kes valmistab ja parandab suust eemaldatavaid ning suhu kinnitatavaid proteese ning ortodontilisi aparaate. Hambatehnik teeb täpsust nõudvat käsitööd, mis t&a...

  Loe täpsemalt »