• Olulised momendid

  • Floristi töö on lillekimpude ja -seadete valmistamine ning nende müümine.
  • Florist peab oskama dekoreerida nii siseruume kui ka välisala sündmusteks ja tähtpäevadeks, nagu sünnipäevad, pulmad, jõulud jm.
  • Pühade ja tähtpäevade ajal (emadepäev, valentinipäev, lihavõtted, jõulud) on tööpäevad eriti tihedad, sest siis soovib rohkem kliente osta nii lõikelilli, seadeid kui ka kimpe.
  • Paljud floristid rajavad oma ettevõtte – avavad ise lillepoe.
 • Töö iseloom

  Floristi töö toimub peamiselt lillede keskel. Floristid töötavad lillekaubanduse valdkonnas. Nende põhitegevus on kimpude ja lilleseadete valmistamine (sh dekoreerimistööd) ning nende müümine. Nad valmistavad lilleseadeid erinevateks tähtpäevadeks, ruumide ja kodude kaunistamiseks.

  Floristi tööülesannete hulka kuuluvad kauba vastuvõtmine ja lahtipakkimine, lillede ja lilleseadete müügiks ettevalmistamine (lillede kvaliteedi kontrollimine, nende vettepanek jne) ja müügisaali paigutamine. Samuti on tema töö klientide nõustamine kaubavaliku, hooldusnõuete, kasvutingimuste, säilitamise ja lilleseadeteenuste asjus.

  Ühtlasi teeb florist müügitööd: arveldab klientidega, tegeleb hinnakujunduse, arvestuse, aruandluse ja inventuuriga. Lisaks hoolitseb florist oma töökoha korrashoiu eest.

 • Töökeskkond

  Florist töötab lillepoes või lillede edasimüügiga tegelevates hulgiladudes. Ruumid on hästi valgustatud ja ventileeritud ning varustatud lillede säilitamiseks vajaliku külmiku või külmkambriga. Mõnes kaupluses on eraldi töötuba, kus florist saab seadeid ja pärgi valmistada.

  Töö toimub enamasti sisetingimustes, kuid ette võib tulla lilleseadetega kaunistamist väljas (nt pulmad). Suuremate tellimustööde puhul (nt pulmad, konverentsid jm) külastab florist ka kliente ning vaatab enne kiriku, peosaali või restorani üle, et teada, millised vanikud ja seaded ruumi kõige paremini sobiksid.

  Tööaeg oleneb kaupluse lahtiolekuaegadest ja aeg-ajalt tuleb töötada ka nädalavahetustel. Pühade ja tähtpäevade ajal (emadepäev, valentinipäev, lihavõtted, jõulud) on tööpäevad eriti tihedad, sest siis soovib rohkem kliente osta nii lõikelilli, seadeid kui ka kimpe.

  Floristi põhilised töövahendid on eriotstarbelised noad, käärid, näpitsad ja tangid. Abivahendeina kasutatakse traati, nööri jm kinnitusvahendeid, pakkematerjale, kaunistusi (lindid, pärlid, teokarbid jne) ning hoiunõusid taimede säilitamiseks.

  Floristi üks suurimaid terviseriske võib olla kokkupuude allergeenidega (õitsvad/tolmlevad taimed, kemikaalid jm). Valmis tuleb olla ka kõrgustes töötamiseks (nt redelil).

 • Teadmised, oskused ja eeldused

  Floristina peaksid:

  • tundma poti- ja lõikelilli, oskama neid kasvatada ning hooldada;
  • oskama valmistada lilleseadeid, sh teha dekoreerimistöid;
  • tundma taimede (eelkõige lillede) müügiks ettevalmistamist ja müügitöö korraldamist.

  Töö eeldab iseseisvust, loomingulisust, head värvi- ja proportsioonitaju, ruumilist kujutlusvõimet, käsitööoskust ning pidevat enesetäiendamist. Klientidega suhtlemisel on vajalikud meeldiv ja viisakas käitumine, kannatlikkus ning hea suhtlus-, väljendus- ja enesekehtestamisoskus.

  Täpsemad kutseoskusnõuded on kinnitatud floristi kutsestandardites.

 • Haridus ja väljaõpe

  Floristiks saad õppida põhi- ja keskhariduse järel kutseõppeasutustes.

  Otsi sobivat õppimisvõimalust kutsehariduse veebilehelt.

  Floristiametist huvitatud noorel tuleks üldhariduskooli õppeainetest suuremat tähelepanu pöörata bioloogiale ning käelist tegevust ja ilumeelt arendavatele õppeainetele.

 • Töövõimalused

  Floristid töötavad peamiselt lillekauplustes floristi või klienditeenindajana ja haljastusfirmades sisehaljastajana. Suurema töökogemusega floristid võivad töötada ka lillekaupluste või haljastusfirmade juhina.

  Paljud floristid rajavad oma ettevõtte ja avavad ise lillepoe, kus pakuvad lilleseadete valmistamist ning dekoreerimistööd.

 • Sissetulek, soodustused

  Florist töötab enamasti tunnitasu alusel, kuid töötasu võib oleneda ka kokkuleppest kliendiga.

 • Lisateave

  • Eesti aiandusvaldkonna ettevõtjaid ning haridus- ja teadusasutusi ühendab ning aianduskutseid annab Eesti Aiandusliit.

  Kirjeldust on uuendatud 2012. a koostöös Räpina Aianduskooliga.

 • Lähedased ametid

  Aednik. Aednike töö on tarbe- ja ilutaimede (lilled, köögiviljad, puud-põõsad) kasvatamine ning aiasaaduste tootmine, säilitamine ja turustamine. Töö võib toimuda nii välis- kui ka sisetingimustes (nt kasvuhoone...

  Loe täpsemalt »